منهول پلی اتیلن

منهول پلی اتیلن :

جایگزینی منهول‌های پلی اتیلنی به جای منهول‌های آجری و بتنی, امروزه  امری متداول است و خوشبختانه در ایران نیز رفته رفته به جایگاه واقعی خود نزدیک می‌گردد. پس از تدوین استاندارد ملی منهول ‌های پلی اتیلنی , منهول‌ها بعنوان بخشی فنی برای بازرسی و نظافت شبکه‌های فاضلاب و کانالهای زیر زمینی بکار می‌روند و از سه قسمت دریچه ورودی ،‌میله ورودی و اتاقک بازدید تشکیل شده‌اند که این سه قسمت قطعات منهول پلی اتیلن را تشکیل می دهد. منهول‌ها در فواصل ٥٠ تا ١٥٠ متری و در نقاطی که تغییراتی در جهت یا اندازه لوله یا تغییرات قابل ملاحظه‌ای در شبکه‌های زیر زمینی و لوله‌ها وجود دارد ، کــار گذاشــته مـی‌شـوند.

روش نصب منهول پلی اتیلن :

روش اجرای منهول فاضلاب با دیگر انواع منهول تفاوتی ندارد ولی به دلیل اینکه بیشترین کاربرد منهول‌ها در خطوط و شبکه فاضلاب و جمع‌آوری آبهای سطحی می‌باشد بیشتر با عنوان روش اجرای منهول فاضلاب نام برده می‌‌شود و نصب منهول پلی اتیلن در تمامی کاربردها یکسان می‌باشد و تنها در شرایط اقلیمی و آب و هوایی متفاوت می‌توان در روش نصب منهول تغییراتی در جهت بالا بردن استانداردهای نصب انجام داد.

استاندارد منهول پلی اتیلن :

استاندارد منهول پلی اتیلن به شماره Isiri 14148 توسط سازمان استاندارد ملی ایران با عنوان پلاستیکها – سامانه‌های لوله‌گذاری برای شبکه‌های جمع‌آوری و انتقال فاضلاب و زهکش ثقلی مدفون در خاک (UPVC , PP, PPMD و پلی اتیلن PE) ویژگی‌های آدم‌روها و اتاقکهای بازدید در مناطق ترافیکی و تاسیسات زیرزمینی تدوین و منتشر شده است.
هدف از تدوین استاندارد ISIRI 14148 ارائه تعاریف و الزامات برای آدم‌روها و اتاقک‌های بازدید ( با سطح مقطع دابره‌ای یا غیر دایره‌ای شکل) مدفون در خاک است که تا عمق حداکثز ۶ متر از سطح زمین تا فاضلاب‌رو اتاقک اصلی ) نصب شده و از جنس UPVC, PP, PPMD ,پلی اتیلن PE می‌باشند.

روش اتصال لوله ی تک جداره به منهول پلی اتیلن :

رای رسیدن به شرایط استاندارد در اتصال لوله تکجداره پلی اتیلن به منهول پلی اتیلن باید ابتدا محل دقیق ورودی و خروجی ها معلوم گردد و قبل از نصب منهول در جای تعیین شده ، جای ورودی و خروجی بروی بدنه منهول سوراخ گردد .
این سوراخ توسط ابزار گرد بر و یا اره عمود بر بروی دیواره منهول پلی اتیلنی ایجاد می شود .این سوراخ متناسب با قطر خارجی لوله به علاوه تلرانس لازم برای نصب واشر آب بندی می باشد .

طراحی و محاسبه منهول پلی اتیلن :

تولید منهول پلی اتیلن تنها بسته به ساخت و راه اندازی ماشین آلات روتاری مولدینگ و یا تهیه مواد اولیه نمیباشد . طراحی و محاسبات و چگونگی ساخت قالب‌ها , آنالیز و بررسی مقاومت بدنه‌ی منهول‌ها از اهمیت بالایی برخوردار است . از این رو تمامی طرح‌ها و نقشه‌های قالب‌ها و منهول‌ها را قبل از ساخت و تولید باید مورد بررسی و آنالیز دقیق قرار داده و با شبیه‌سازی شرایط واقعی و وارد آوردن انواع فشارهای ترافیکی و بارهای مرده و زنده به صورت شبیه‌سازی شده در نرم‌افزارهای مخصوص , میزان استحکام و دوام و دقت محصولات را مورد بررسی قرار گیرد تا منهول‌‌های تولیدی از هر جهت مقاوم و بدون نقص باشند.

مواد بکار رفته در تولید منهول‌های پلی اتیلن از جنس مواد پلی اتیلن گرید ۳۸۴۰ می باشد که می‌توان از مواد HDPE یا LLDPE گرید روتاری مولدینگ نیز برای تولید منهول پلی اتیلنی استفاده نمود.
در مورد آب بندی قطعات مختلف بر روی هم از نوار آب بندی (Seal) از جنس EPDM استفاده می‌شود. ضمنا پیچ و مهره و واشر‌های بکار رفته نیز گالوانیزه گرم می‌باشند.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *